NETRADIČNÍ SVATEBNÍ VÝSLUŽKY: CO DAROVAT - 1. DÍL
Slovní spojení „svatební výslužka“ ještě donedávna znamenalo téměř jediné: svatební koláčky nebo cukroví zabalené v krabičce či celofánu nejen pro svatební hosty. Dnes už výslužka nemusí nutně obsahovat pouze něco na zub. Naopak. Nevěsty se předhánějí, která obdaruje své svatebčany něčím originálnějším.
Slovní spojení „svatební výslužka“ ještě donedávna znamenalo téměř jediné: svatební koláčky nebo cukroví zabalené v krabičce či celofánu nejen pro svatební hosty. Dnes už výslužka nemusí nutně obsahovat pouze něco na zub. Naopak. Nevěsty se předhánějí, která obdaruje své svatebčany něčím originálnějším.
Vlastně ne všechny nevěsty… Posledních několik dní jsem pročítala diskuze o výslužkách nebo dárečcích pro svatebčany a zjistila jsem, že se v názoru na tyto pozornosti dělí populace na dva tábory. Ty, kteří se domnívají, že jsou dárky pro hosty milým a základním způsobem, jak ukázat svatebčanům své díky, a na ty, kteří vnímají dárky jako zbytečné plýtvání svatebním rozpočtem, který může být utracen mnohem moudřeji (nebo vůbec).
Chápu obě strany. Ovšem, když realizuji svatby pro své klienty, ohromně se bavím vymýšlením překvapivých a tematických výslužek, připadá mi tedy škoda, když na to nedojde. J Moc ráda dávám dárky a myslím si, že taková originální pozornost může velmi vhodně doplnit styl nebo téma svatby a zanechat ten nejlepší poslední dojem (pokud se rozhodnete dárky rozdávat při odchodu Vašich hostí). Navíc nejsem zastáncem předražených dárků, které mají za cíl ukázat „my na to máme“, takže si nemyslím, že by pozornost pro Vaše hosty měla razantně zasáhnout do svatebního rozpočtu, právě naopak.
Vzpomínám si na loňské Vánoce, kdy jsem od mé kolegyně dostala ručně vyrobené polévkové nudle zabalené v celofánu, převázané lýkem, s připevněnou kartonovou cedulkou s nápisem: „vyrobeno pro Gabču s láskou“. Měla jsem z nich největší radost. Na západě je úplně běžné, že každý svatebčan dostane například jen jednu čokoládovou pralinku nebo makronku. Když dodáte maličkosti vtipný obal nebo nápis, najednou dostává úplně jiný rozměr. Jen to chce nápad a trochu kreativity.
(Na druhou stranu považuji za důležité také zmínit, že pokud jste na Vaší svatbě s výslužkami nepočítali, nelamte si z toho hlavu. Byla jsem letos na několika svatbách, jako host, nikoliv jako svatební agentka. A i když jsem na některých z nich obdržela rozkošnou krabičku s výslužkou, ze které jsem se radovala ještě celou cestu ze svatby, nemůžu říct, že na svatbách, na kterých jsem nedostala nic, bych se cítila jakkoliv zanedbaná.)
Aktuálně přicházíme se sérií článků o svatebních dárcích a svatebních výslužkách. V dnešním dílu (i několika dalších) přineseme tipy na zajímavé dárečky, následující články doplní, jak je originálně zabalit nebo popsat, a nakonec se zamyslíme nad tím, ve které části svatebního harmonogramu by měli Vaši hosté výslužku dostat.
CO DAROVAT # k jídlu a pití
České sousloví „svatební výslužka“ tradičně znamená něco k jídlu. Svatební koláčky, někdy svatební cukroví, případně kus dortu. A právě proto, že spousta zamilovaných párů si vůbec nedovede představit, že by svatebčanům věnovala něco jiného, než pamlsky, budeme se věnovat v celém dnešním článku právě jim. Ovšem u svatebních koláčků nezůstaneme…
1. Svatební cukroví
V případě, že se rozhodnete pro klasiku: rozdávat Vašim blízkým svatební koláčky, cukroví, případně jim zabalit kousek dortu nebo čehokoliv dalšího, co jste servírovali na svatbě, rozhodně nic nepokazíte. Zavděčíte se jak prababičce, která něco podobného očekává, tak malému bratranci přes koleno, který si po cestě za svatby pochutná na něčem dobrém. I s tradiční výslužkou však lze kouzlit. Co kdybyste místo klasického cukroví, kterého má každý na vánoce plné spíže, nechali napéct (nebo napekli) sušenky s Vašimi iniciály, případně s nápisem „díky“? Nebo co takhle nechat napéct cukroví se srdcovým motivem? Linecké plněné marmeládou v barvě svatby Vám zvládne připravit téměř každý.
2. Makronky, sušenky a perníčky
Svatební cukroví musíme doplnit také o oblíbené perníčky, cookies a francouzské makronky. Kouzlo těchto výslužek spočívá především ve variabilnosti barev, obalů, a u perníčků i tvarů. Prostě málo peněz za velkou parádu. (V případě makronek se u nás úplně nedá mluvit o nízkých nákladech, zájem o ně však neustále stoupá, především na svatby inspirované romantickou Francií totiž opravdu patří.)
3. Bonbóny
Na to, že je veselé balení bonbónků vtipné a praktické, přišli už před mnoha lety také marketingoví pracovníci, kteří objednávají mentolky, žvýkačky, želé nebo bonbóny ve velkém jako firemní dárečky pro klienty. O důvod víc, proč zvolit bonbóny jako výslužku. Mnoho firem na českém trhu umí vyrobit originální balení s Vaší fotkou nebo iniciály.
4. Pomazánky
Na západě je běžné, že snoubenci vyrobí nebo nechají vyrobit marmeládu, čokoládovou pomazánku, povidla nebo třeba med. Takové skvosty jsou praktické, chutné a ještě navíc je lze doplnit o etiketu s vychytaným nápisem.
5. Přísady pro vaření
Máte v rodině distributora panenského olivového oleje? Dělá Váš partner vynikající pálivou omáčku? Nebo umí maminka dokonalé pistáciové pesto? Pak toho využijte. „Home made“ suroviny a potraviny jsou v dnešní době znovu ceněné a až si budou Vaši svatebčané pochutnávat na večeřích připravovaných s Vaší přísadou, vzpomenou si na Vaši svatbu určitě v dobrém.
6. Čaj a káva
Dva teplé nápoje, kterými nepohrdne nikdo. I kdybyste byli zarytí odpůrci čaje nebo kávy, vsadím se, že je stejně doma v kuchyňské lince pro návštěvy uchováváte. Čerstvě mletá káva, sypaný nebo i pytlíkový čaj je výslužkou, kterou užije opravdu každý.
7. Alkohol
Svatební minivíno nebo šampaňské je u nás známo. Ale proč zůstat jen u nich? Spousta mých přátel se chlubí domácí slivovicí, vynikajícím dědovým likérem nebo rybízovým vínem. Cokoliv, co je dobré a k čemu máte potřebné suroviny a zkušenosti, lze rozdávat jako pozornost pro svatebčany. Vynikající je limoncello nebo třeba bezové víno – na internetu najdete spoustu zajímavých receptů na domácí výrobu alkoholu. Samozřejmě nemusí jít o nápoje doma vyrobené, spousta profesionálních výrobců Vám jistě vyjde vstříc. Nedávno jsem dohledala také obrázek svatebního piva. Proč ne? Která česká pivní velmoc se první ohlásí s podobným nápadem? Pozor: alkoholickou výslužku nerozdávejte svatebčanům pod 18 let ani v době prohibice, nemusela by se potkat s důvěrou. :)
8. Nealko nápoje
Když jsem byla malá, babička vařila domácí sirup (ze kterého jsme si pak po několik let připravovali ovocnou šťávu) a v jablečné sezóně jsme vždycky vyráběli jablečný mošt. Jakýkoliv nápoj, vtipně, luxusně, hezky nebo jen účelově zabalený může posloužit. Voda, šťáva, mošt, džus, limonáda… i populární francouzský cider seženete pouze s 2 % alkoholu. Nezapomeňte, především v letních dnech, nápoje dostatečně vychladit.
9. Instant :)
Moc se mi líbí nápad, kterým jsem se inspirovala v Americe: rozdávat svatebčanům mix surovin, ze kterých si doma uvaří tu nejlepší horkou čokoládu nebo upečou jednoduchý koláč. Můžete vytvořit ve zdobných sklenicích vrstvu z mysli, ovesných vloček, čerstvého ovoce a kousků čokolády a nazvat to jako „snídaňový mix“. Nebo namíchat do celofánu chutné kakao s několika kousky marshmellow a nalepit etiketu s nápisem „vsypte do hrníčku, dolijte horké mléko a užijte si naši horkou čokoládu“. Fantazii se meze nekladou.
10. Ovoce
Darovat jako výslužku kornoutek jahod, pytlíček třešní, jablko nebo mandarinku může leckomu připadat směšné. Ale co když jste měli jablíčko na svatebním oznámení a použili jste ho jako svatební motiv? Co když švestky připravené v papírovém pytlíčku vyrostli na stromě, který jste s partnerem společně zasadili, když jste se k sobě sestěhovali? Mimochodem, nepohrdla bych ani zavařenými okurkami nebo pytlíčkem čerstvých hrachových lusků. Mňam!
Nad výslužkou není třeba přemýšlet ve smyslu „co moji svatebčané očekávají?“ nebo „jak drahé dárky musí být?“. Klaďte si spíše otázky typu „jaký byl náš příběh?“, „co k nám a naší svatbě sedí?“, „co máme rádi“ a „jak to podáme?“ U neobvyklých výslužek a pozorností je důležité sdělit svatebčanům příběh, proč jste zvolili zrovna tento dárek, a nemusí jít zrovna o slovní sdělení. Využijte cedulek, tabulí, etiket, dopisů…
Zamyslete se nad tím, co je chloubou Vaší rodiny, co má něco společného s Vašim povoláním, Vašimi koníčky, Vaší osobností. Určitě na něco přijdete. A když ne, zeptejte se druhých nebo nás, protože nás to neuvěřitelně baví. :)
Sdílení
Diskuze
comments powered by DisqusPět věcí je blog o svatbách a všem kolem nich. Přípravy a plánování, styl a oblékání, svatební program a aktivity, svatební tradice i netradice, rozlučky se svobodou, dárky pro svatebčany, svatební výzdoba a tiskoviny, tipy na svatební dodavatele… prostě blog o svatbách do detailu.